Fjala e Fundit . . .
   

Larg vendlinjes i pa shpi,
i pa shpres, dhe pa shoqeri.
Eci rrugve si i humbur,
zemer thyer, jo i lumtur
.

Me djeg malli per vendlindjen,
me djeg malli per nenen time.
Qe e lash me duar ne gji,
tu i rrjedh loti, si femi.

Fjala e fundit rruga e mbar,
mos me harro, te kam djal.
Te kam djal, e me ke nene,
te qoft hallall gjirin qe ta kam dhene.

Te qoft hallall o biri i im,
ty t'ka nena t'vetmin trim.
Me perqafo edhe nje here,
mbeta vetem, dhe e mjere.

Ne at qast u largova,
ni vend te humbur une mbarova.
I pa njohur per q'do njeri,
i pa jete, pa ardhmeri.

Ulem n'sofer per te ngren,
me merr malli per te thirr nene.
Pikon loti pa u ndal,
nuk harroj, me ke djal.

S'hahet buka, s'kalon dita,
kur te lash nuk e dita,
ah sa shume u merzita.
U merzita per te pare,
nuk harroj, te kam nene.

Kalojn muaj, kalojn vite,
nena ime, si me prite.
DHasht ALLAHU te gjej gjalle,
e ta shuaj kete mall.
Te takoj edhe nji here,
te perqafoj, si ather. 
 
 
 Per Nenen . . .


Ti moj nane qe me halle m'rrite
e tash shum qe u merzite
nga pragu iku drita
o Gurbet ty tu thaft dora
prej pragut tim qe u largova. . .
Ah mor Zot shum u merzita
n'ket gurbet qe as se prita
lotet e tua qe pikojn
mua Nane moj me helmojn,
por mos u mërzit se vjen dita
qe ne prag te kthehet drita.

Ndalu pak ore korb i zi
te kthehem edhe një her te njerzit e mi
ti shoh e t'me shohin
se ndoshta kur te kthehem si njof
dhe s'me njofin . . .

Mora rrugën ne mergim
thash ta provoj dhe un fatin tim.
Fat i bardh a fati i zi
si do dal as vet nuk  e di.
Rruges ecja dhe mendoja
se NENEN për shum kohe nuk do ta shikoja.
Kaloj male me debor
ku ngjitesha me këmbë e me dor.
Kaloj lumenj te terbuar
jetën fare pa e menduar.
Kaloj fusha pa mbarim
nga koka deri te kembet
ujë është bërë trupi im.
Emigrimin po vazhdoj
nuk e di se sa do duroj.
Ne Emigrim po na kalon jeta
1 e mirë e 100 te zeza . . .

Nata me rrobat e zeza
po shfaqej ne erresir
drita e qiellit u ndez
dukeshin si ar i ngrir.
Nenen gjumi nuk e zinte
por rri me rroba e zgjuar
mendohej e pershperinte.
me zemër te perveluar
nga të vij i shkreti gjum
qe mendimet i shkonin lum.
Ah more Gurbet i mjer
mos te mbajte perendija
mos te te shtift ndonjeher
Zoti ne duart e tija.Nga Genti,

 

 
Lotet e Nenes . . .


Ato lote me mbajn gjall
i kam gjith jetën kujtime.
Një shpirt me djeg një mall
te dua shum Nëna ime.
Lotet e tu u rrokullisen
se di se ne c'vend ran
dije se un do të te harroj
kur te me perpij një Oqean. . . .


Nga Genti,
Porosia Nenes . . .Porosija e Nënës
Për ken në drit ju qita o djem,
për ken u rrita o bij,
pse u gezova unë në jet
e Nënën e leni vetëm.

Kur kryet me mburje ngriteni,
në dheun e huaj shkoni
atje ku vesh sju marin,
ku vëllau vellaun
me bisht të syrit shikon
e punën e vet e shikon
e ndihm nuk i ofron

Unë be po ju qes bre djem
në trollin që shkelet si femij
në eshtrat e të parve ,
në gjakun e derdhur për liri
në tamlin e gjinjeve të mië
do ti terni lotët.

Se një dit do të dëshironi të qmallëni,
por nuk do të mundeni,
një ditë
do të lotoni,por z`do të pajtoheni,
me fatin qe ju priu,tër jetën tuaj.

Që të harroj çdo dhimbje
mos më u ndani prej prehërit tim ,
as vëllau prej vëllaut,
as motra prej vellaut,
se Allahu m`bikqyr
dhe furnizon .Mos Harro Ate Dite Moj Nane . . .


M'pikuan lotet ne tok me ran
mos harro ate dit moj Nane.

N'dite bajramit n'dite gezimit
mora rrugen e Mergimit.

Sot s'kam gzim as nuk kam gaz
se prej mallit s'mund te flas.

Prandaj jam ule e po te shkruaj
Djali yt prej dheut t'huaj.

Te tregoj Nane pernjimend
asgje seshte si n'vendin tim.

Qysh kam ardh ketu mallkoj veten
merzia Mami po me shkaterron jeten.

Ketu hena rri e fshet
ketu qielli eshte i errt
as dielli nuk jep ndricim
s'eshte si dielli i vendit tim.

Ketu luleve s'ju vjen er
ketu s'ka vjesht as s'ka pranver

Ka vec dimen e vap te shkret
mos me mutj nje nate me fjete.

Ketu s'ka qejfe vec pun e gjum
pamirsi me shum zullum.

Ketu jan njerzit si bagetia
nga nje jave nuk shkojn te shpia.

Tash Nane shum nuk po te shkruaj
t'fala ju bej prej dheut te huaj.

Te lutem NANE mos harro
nje lule te varri BABIT ti m'ja qo

i thuaj Babit se shum e dua
edhe pse nuk arrita per ta dashuruar.

Sa here te duesh me me kujtue
puthe dheun qe me ka rrit mue. . . .

Comments on this page:
Comment posted by Atsukejiz( rukenoaaol.com ), 07/20/2017 at 10:14am (UTC):
how to take domperidone and omeprazole [url=http://wasenshi16.tumblr.com/#27667]domperidone without prescription[/url] fenugreek 610 mg help with lactation

Comment posted by MichaAnews( admintry-rx.com ), 06/02/2017 at 3:27pm (UTC):
Proscar Without Prescription Generic Propecia [url=http://generic-kamagra-pills.kamagpills.com]Generic Kamagra Pills[/url] Where To Buy Alli In Canada Generika Viagra 25mg [url=http://where-to-buy-propecia.propecpills.com]Where To Buy Propecia[/url] Buying Antibiotics On The Internet Propecia Generic Finasteride Pattern Baldness [url=http://levicost.com]levitra purchase[/url] Tadora 40 Mg Propecia What To Eat [url=http://where-to-buy-priligy.prilipills.com]Where To Buy Priligy[/url] Valor Propecia Overdose Amoxicillin [url=http://viagra-discount.viasample.com]Viagra Discount[/url] Utilisation Baclofene Alcool Zithromax Red Eyes [url=http://cialusa.com]cialis price[/url] Buy Xenical Without Rx Great Britain Domperidone [url=http://cial40mg.com/cialis-free-trial.php]Cialis Free Trial[/url] Levitra 20 Mg Controindicazioni Acquisto Viagra Online Reato [url=http://buy-real-viagra-online.viasample.com]Buy Real Viagra Online[/url] Viagra Achat Online Acheter Xenical Sans Ordonnance [url=http://brand-cialis.tadalaf.com]Brand Cialis[/url] Want To Buy Real Isotretinoin Propecia Secondary Effects Men [url=http://propecia-cheap-price.propecpills.com]Propecia Cheap Price[/url] Injectable Amoxicillin U K Achat En Ligne Viagra [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Prednisone Liver Damage Propecia [url=http://propecia-price.propecpills.com]Propecia Price[/url] Cialis Cheap Cialis Viagra Levitra Quale Migliore [url=http://levitra-ordering.buylevi.com]Levitra Ordering[/url] Celexa No Prescription Us Pharmacy Cialis Dolor De Espalda [url=http://cheap-generic-kamagra.kamagorder.com]Cheap Generic Kamagra[/url] Amoxicillin Without Perscription Cialis Tabletten Teilen [url=http://priligy-in-usa.prilipills.com]Priligy In Usa[/url] Levitra 25 Mg Prezzo Long Term Effects Of Propecia [url=http://buy-generic-priligy.prilipills.com]Buy Generic Priligy[/url] Viagra Receta Medica Prospecto De Propecia [url=http://buy-priligy-online-pharmacy.prilipills.com]Buy Priligy Online Pharmacy[/url] Elontril Online Allpills Shop [url=http://finasteride-propecia.propecorder.com]Finasteride Propecia[/url] Isotretinoin Mail Order Virginia Beach Baclofene Efficacite [url=http://cialusa.com]online pharmacy[/url] Buy Qsymia Without A Prescription Viagra A Basso Costo [url=http://viacheap.com]online pharmacy[/url] Viagra Soft Generique Free Cialis [url=http://propecia-tablets-uk.propecorder.com]Propecia Tablets Uk[/url] Coupon For Free Combivent Inhaler Levitra 10mg Price [url=http://viacheap.com]viagra[/url] Cialis Effetti Indesiderati Propecia 1mg Approved [url=http://finasteride-propecia.propecorder.com]Finasteride Propecia[/url] Cialis Levitra Yahoo Amoxicillin 250 Mg [url=http://biuy-viagra-online.viapill.com]Biuy Viagra Online[/url] Isotretinoin cod accepted website Amoxicillin Discard After One Year [url=http://priligy-dapoxetine-online.priliorder.com]Priligy Dapoxetine Online[/url] Priligy Au Canada

Comment posted by Jasonkap( 2pain23ki7llerferhotmail.com ), 03/12/2017 at 1:27pm (UTC):
agree out this [url=http://onlinecasino-xx.com]casino online[/url] where you can win legal notes with the avoid of this guidePlaying [url=http://onlinecasinos-x.com/online-roulette.html]online roulette[/url] , buy [url=http://www.sextoysfun.net]sex toys[/url]Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Faqja eshte ne perpunim,
Se shpejti do te jete me shum informacione

Ju Faleminderit,
Admin
" Poezi "

Ah mor babe s'gjej fjal per ty
Me t'vajtu e me heq mallin
Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin ...
Ti Bace . . .


Ty vella
qe dhembjken ne det na e ktheve
ty bace
qe lume lotesh na derdhe
ty babe
qe kaq shume na helmove
Nuk te pat hije
kjo zbehje
kjo heshtje
kjo vdekje . . . . .
Ti ike per tu mos u kthyer me
E lamtumir askujt si the
Nuk e di nese po na degjon
Por lotet po treten me ty nen dhe
 

=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=