PERKUJTIMI

2003 JET KISHE NDERRU
2011 KET POEZI JAM TE TA KUSHTU
PLOT 8 VJET QE NGA KJO BOT JE LARGU
ME DHIMBJE E ME MALL PER TY JAM TE SHKRU

VELLAI YT I VOGEL NE ZEMER TE MBAN
EDHE PSE 8 VJET TI VETEM E KE LAN
PO ZEMRA E Tij THOT GJITHMON E KAM PRAN
8 VITE PA TY E GJITH SHOQERIA KA JETU

ZOTIT JU KAN LUT PER DIT ISHALLA NE PARAJS TE KA QU
ndoshta mishi tu ka tret po shpirti jeton
jeton afer zotit te madh dhe thell ne zemren ton
FAMILJA DHE SHOQENIA PERDIT TE KAN ARDH TE VARRI

TE KAN PRU LULE TE BUKURA DHE KAN QAJT PAK PREJ MALLI
shpesh ja baj nje pytje vetes a ke shpirtin ne paqe
a ti ka fal zoti gabimet a ka qen me ty i knaqur

naten kur dal ne dritare nje yll shum shendrit
nje yll me shpirt njeriu qe nuk din me u fik
e di Bes qe je ti e don mem pershendet
po ti flej i qet se ne zemrat tona ti per jet ke me mbet                                     Kujtim nga Shoqeria

Poezi per Nipin tim Besin !!!

 


 Ishte një ditë e bukur Marsi
e unë po lozja me Besin pasditen e se Henes
ne me njëri-tjetrin ishim po kaq te dashur
ku fati i zi e ndau prej zemrës se Nenes.

Rruges se makines ne ca gjiro po i benim
një njeri i dehur erdhi me makin
e neve na bëri gati te vdekur.

Ti vetëm një her hape sytë e pergjakur
e mua me shikove qete
un isha duke dihatur
e nuk mund te ngrihesha
qe ne krahet e mi të vdesësh me lehtë.

Mbylle sytë shoku im
e lamtumir  te gjithëve na the
ti me ishe i pari yll qe shija c'do 
mbrëmje ne qiell.

Ne s'pital  mua me derguan
ngadal e qete mua me sheruan
pran gjirit te familjes kur u ktheva
mungesen tënde me një her e ndjeva

Sa her qe vie ora 5 e mbrëmjes
për ty ndezi një qiri te bardh
kujtoj jetën tonë te bukur te dikurshme
dhe lutem qe ti të jesh ne paqe.

E ndiej mungesen tënde o Bes
bashk me mua Motrat,Vellai dhe 
Prinderit e tuunë nuk te harroj deri 
kur vdekja te me marre atë ditë te 
mallkuar qe Zoti për ne e kishte ruajtur.

Motër Besjana nga Kukesi kur erdhi
për ty e lau me lot ter vendin

Nene Rrushes zemra ne dysh i'u nda
kur ty te vdekur te pa.

Shoket e klases për ty mbajten zi
buzeqeshja feminore
ne fytyr ju ngri
te gjith po flasin për humbjen tënde
e dhimbjet qe atyre i'u shkaktua.

vdekja jote mjaft zemra lendoi
e timen te teren e perveloi
un jetoj por jo si me par
se ti Besi me ishe si vëlla.

Me ishe si gonxhe trëndafili
qe plot arome shtepin e mbushje
për mua je një lule blini 
qe ku do me gjendesh.

Zeri yt ishte si ze bilbili
sytë e tu si sy petriti
jeta jote ishte pranver
ku te gjithëve ju sjellje gezim perher

Pa ty te gjithëve jeta u është 
ber ferrpor ti ke një shoke, nje Vella 
qe s'te harron asnjeher
ai jam un Blerimi
qe për ty flak po me digjet shpirti.

Tani me te vërtetë e kuptova
se jeta nuk u jetoka lehtë
diçka ne zemren time shkrova
se ti për mua ende nuk ke vdekur
Nipi im i dashur ende . . . ende  . . .

 


 Per nipin tim qe vdic nga nje aksident, ne 03/03/2003.

Kurr nuk do te te harrojm nipi im i dashur, Besim Gaxha, do te te kujtom per gjithmon per sa te jete jeta, po ashtu nga Daje Genti.


  

 

Vellait tim

Vella,lindja jote fort na gezoi
Shpresat per jete na i shtoi
12 vite sin je sekond shkuan
E ne syte e tu jeta u shua

Ike Bes ne lule te rinise
Me plot deshira edhe endrra
Ike Bes vlla na helmove
Ike vlla jeten na shkaterrove

Sa here ti te permendesh
Lot do jesh ne syte tone
Sa here moshataret e tu trishtim
Shtatin tend do kujtojne

E rende vlla humbja jote
E rende sa nuk mbahet
E rende sa te gjithe mundimet
E kesaj bote
E rende sa zemra po m’qahet


                   Kushtuar Besim Gaxhes
        nga Vellau i tij Sabah Gaxha
 


Add comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Faqja eshte ne perpunim,
Se shpejti do te jete me shum informacione

Ju Faleminderit,
Admin
" Poezi "

Ah mor babe s'gjej fjal per ty
Me t'vajtu e me heq mallin
Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin ...
Ti Bace . . .


Ty vella
qe dhembjken ne det na e ktheve
ty bace
qe lume lotesh na derdhe
ty babe
qe kaq shume na helmove
Nuk te pat hije
kjo zbehje
kjo heshtje
kjo vdekje . . . . .
Ti ike per tu mos u kthyer me
E lamtumir askujt si the
Nuk e di nese po na degjon
Por lotet po treten me ty nen dhe
 

=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=