Edhe une . . .

Edhe unë, bima e gjakut tënd ,jam e lumtur që m'u dha mundësia që të them pak fjalë në ditëlindjen tënde.Ti,diku nëpër sallë po më dukesh se po më buzëqesh , e zgjat dorën të më përkëdhelësh .
Sot po të shoh si dikur më duket se po të dëgjoj zërin tënd si në atë kohë , e me fjalë kërkon që të zbutësh edhe një gur . Fjalët në shqip kanë lindur edhe në këtë truall e nëpër kohëra kaluan nga goja në gojë ,nga brezi në brez ,nga guri në gurë,e u ruajtën thellë në gjirin e këtij populli , atje ku shkove  i gjete e i nxore në dritë .Fjalët në këtë libër sikur gjetën shpëtimin , ringjalljen , folenë e ngrohtë dhe thanë : Ja, shpëtuam nga pluhuri i harresës , modernizimi, nga spata e pamëshirshme e kohërave të liga , nga telat me gjemba që një etni përgjysmë e ndanë.Të gjithëve na kujtohet mirë koha kur në të dy anët e Hasit filluan lëvizjet e guximshme të lajmëtarëve të parë , bisedat e përmallshme në netët e gjata , ku fjalët të njëjtin kuptim kishin , dhe në të njëjtën mënyrë shkruheshin , i kishin shpëtuar shfarosjes.
"ETJA" e Nexhatit filloi të vijë edhe këtu në Krumë nga zogjtë lajmëtarë e njerëzit lexonin atë me endje , ndër të parët ishte SEJDIU që solli për në "ETJE" dorëshkrimet e tij,"ETJA" po shkrinte akujt e ndarjes, e diku në të shkruhej :


" Kam shumë etje e su ngina kurrë 
Etje për dritë,dije e kulturë 
Etje prapë etje,shpirti më është tharë 
Etje për vëllanë gjysëm shekulli pa u parë ".


                                  


                               
Me Lot . . .

Aq shume po kenaqem qe ne keto bjeshke te Tropojes une po ndigjoj me kenaqesi emrin e babit tim qe aq shume me mallengjyen shpirtin, filluan t'a ngjyejne ne plaget qe iu kisha vu nje pelhure qe t'a mbronin nga papastertite e kisha mbuluar me nje cipe te holle gezimi qe une ju tregoja jam e lumtur, qe une jam krenare per ty babi im i shtrenjte. A e di se si jam ndjere, une bija jote ne keto bjeshke Tropoje, shume krenare, e lumtur, e gezuar por e merzitur nderkohe, shume krenare, shume krenare qe une jam bija jote. E di babi im i dashur se i kam pare burrat me thinja te bardha ne koke duke qare me lot, si femije per TY, vetem per TY, ishin lot te paster, te qara si femije, si femije .... pas 15 vitesh vetem per TY babi im .
Harrova per nje çast nese babi im ishte i biri i vatres se SHIPSHANIT ku keta njerez flisnin me aq shume dashuri, me aq dhimbje shpirterore, me aq shume lot neper faqe.......


              Vasedi (Valdete Cenalia, Dida)
                     Mall . . . 

Shëtis e menduar mbi trotuar në një rrugë të paasfaltuar ku kalonte babai im i dashur.Është rruga e shëtitjeve të kaluara. E kuptoj sa e vetmuar dhe e veçantë është ecja mbi rrugët e qytetit tënd. Rri dhe vështroj një send pa zot në krye dhe zemra më dhemb. Shikoj muzeun, shkallët, dyert, dritaret… Gjithçka, gjithçka …Si jam bërë kështu?! Ndoshta nga malli…Eci. Këmbët trokasin në trotuar. Kujtimet trokasin në mendje. Dhimbjet trokasin në zemër. Papritur dialogu i këmbëve me rrugën e dhimbjes ndalon. Përpara tyre del diçka e njohur. Është rruga e shkollës. E hutuar nxitoj hapat (si atëherë) t’í them diçka babait tim të dashur, por ….Një lumë ndjenjash që flinin të harruara thellë meje, nisin të më pushtojnë. Filloj të lundroj në të. Instinktivisht këmbët më çuan në oborrin e shkollës. Gjithçka e heshtur, diçka e ngjashme me dhimbjen e shpirtit tim…, me plazhet në dimër. Shtyj derën dhe hyj brenda duke pritur nga çasti në cast të më përplaset në vesh vala e fuqishme e këngës së mijërave nxënësve…Ngjis shkallët dhe gjendem para klasës kujdestari të babait tim fort të dashur.Futem në klasë si ai zogu që kthehet në folenë e prindërve. Përdhe ca shkumësa, një fletë e grisur, një laps i vogël. Në rrëzë të dërrasës së zezë ca pluhur shkumësi e shkruar "Zgjedhimi i foljes punoj …" .Ja dhe bankat ku uleshin përballë mësuesit të tyre fort të dashur të gjuhës dhe të leximit… Përballë bankave një tavolinë. Përmbi një regjistër e në mes të tij një stilograf, një stilolaps i kuq e një dosje blu me tre fletore me emrin Sejdi Dida.Një univers tingujsh krejt të veçantë, të shkruar në pentagramin e zemrës sime. Në ajër fluturojnë copëza bisedash që duken të çuditshme .Vë veshin e dëgjoj… "Me leje mësues Sejdi …. Hë, çfarë keni të paqartë?… Hë, si thoni ju …. " .Aq shumë jam tërhequr nga malli dhe kujtimet e babait tim të dashur sa mezi pres të dëgjoj emrin. Por jo… , rreth e rrotull qetësi... Nisem të dal. Çudi…! Ç’kam kështu?! Zemra më dhemb. Shpirti trazohet. Syri dridhet dhe gjithë qenia nxjerrë prej saj të materializuar mallin: ca lot të ndritshëm e të kristaltë… I fshij ngadalë me dorë. E mbyll dorën grusht duke ndjerë peshën e së kaluarës, bukuritë dhe gëzimet e saj, mallin për babin tim të dashur. E ndiej se dora s’ ka për t’u tharë kurrë .

 Vasedi (Valdete Cenalia, Dida)  

The last comments on this page:
Comment posted by lbf1ydp6( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 10:08am (UTC):
buy propecia online usa - [url=http://propeciaotc.us/]propecia impotence reversible[/url]
propecia grow hair back <a href=" http://propeciaotc.us/ ">propecia 1mg</a>

Comment posted by SergeyEnlam( sergeyhinuemail.ru ), 09/26/2017 at 9:42am (UTC):
Почти час разглядывал содержимое интернет, случайно к своему удивлению обнаружил отличный вебсайт. Вот ссылка: [url=https://itdom.net/]умный квартира[/url] . Для меня данный ресурс явился довольно полезным. Всего наилучшего!

Comment posted by Williestive( iynlaturbgmail.com ), 09/26/2017 at 8:17am (UTC):
Совершаете покупки в интернет-магазинах? Мы возвращаем деньги с покупок в любимых магазинах! https://goo.gl/B3Rrsm - ЖМИ!

Comment posted by Martinloany( fdyzjgenvia01.com ), 09/26/2017 at 8:07am (UTC):
f <a href= http://prednisoneyc.com/prednisone-joint-pain-relief >prednisone generic</a> smiling [url=http://prednisoneyc.com/prednisone-insomnia]prednisone for back pain[/url] prednisone hives

Comment posted by DustinRip( poliskujsassyandex.com ), 09/26/2017 at 7:55am (UTC):
j <a href= http://propeciaqtm.com/canada-pharmacy-generic-propecia >alopecia finasteride</a> case [url=http://propeciaqtm.com/cipla-finasteride]buy propecia in ottawa[/url] great results propecia finasteride
e <a href= http://levitradcr.com/viagra-soft-gel-generic-levitra >how long does levitra last in your system</a> play [url=http://levitradcr.com/generic-levitra-20-mg]levitra soft online[/url] levitra generico farmacia italia
t <a href= http://cialislkk.com/buy-generic-cialis >generic cialis</a> wouldn't [url=http://cialislkk.com/cheap-generic-cialis]generic cialis online[/url] what are the side effect of cialis

Comment posted by EdwinBen( tfarmgenvia01.com ), 09/26/2017 at 7:37am (UTC):
r <a href= http://modafinilqtm.com/modafinil-cost >modafinil for sale</a> greater [url=http://modafinilqtm.com/buy-provigil-uk]provigil[/url] provigil coupon

Comment posted by tkfddopd( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 7:18am (UTC):
substitute for accutane - [url=http://accutaneotc.us/]headaches while on accutane[/url]
long term accutane side effects <a href=" http://accutaneotc.us/ ">cost of generic accutane</a>

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/26/2017 at 6:58am (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by Martinloany( lghhzgenvia01.com ), 09/26/2017 at 6:36am (UTC):
r <a href= http://cialislkk.com/generic-cialis >cheap generic cialis</a> always [url=http://cialislkk.com/buy-generic-cialis]cheap generic cialis[/url] cialis instructions

Comment posted by Samueldague( dm0ynnenmail.ru ), 09/26/2017 at 6:28am (UTC):
прекрасный веб сайт [url=http://csgostep.com/giveaway]розыгрыш скинов ксго[/url] - выиграть нож ксго, выиграть скины ксго.

Comment posted by DustinRip( poliskujsassyandex.com ), 09/26/2017 at 6:26am (UTC):
g <a href= http://prednisoneyc.com/prednisone-heart-racing >prednisone gain weight</a> below [url=http://prednisoneyc.com/prednisone-jaw-ache]prednisone goodrx[/url] prednisone joint aches
j <a href= http://modafinilqtm.com/buy-modafinil-online >modafinil buy</a> servants [url=http://modafinilqtm.com/how-to-get-provigil]modafinil reviews[/url] modafinil
g <a href= http://paydaycon.com/payday-loans-pueblo-co >www payday loans com</a> turning [url=http://paydaycon.com/payday-loans-in-baltimore]payday loans layton utah[/url] nix check cashing payday loans

Comment posted by AndrewSmugs( dwewewwolsiyandex.com ), 09/26/2017 at 6:18am (UTC):
r <a href= http://propeciaqtm.com/generic-finasteride-reviews-drug >tadalafil generic propecia</a> speaking [url=http://propeciaqtm.com/poison-generic-propecia]buy propecia online without prescription viagra[/url] buy generic propecia

Comment posted by EdwinBen( njshlgenvia01.com ), 09/26/2017 at 6:05am (UTC):
o <a href= http://cialislkk.com/cialis >cheap generic cialis</a> fact [url=http://cialislkk.com/cialis]cheap generic cialis[/url] max cialis dose

Comment posted by JohnNus( cham1958evropost.top ), 09/26/2017 at 5:33am (UTC):
[url=https://essaywritingservices.us.com/]best essay writing service reviews[/url] [url=https://freesexchat.us.com/]sex chat free[/url]

Comment posted by cev70tua( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 5:22am (UTC):
viagra at walgreens - [url=http://viagraotc.us/]best price generic viagra[/url]
can you take viagra twice a day <a href=" http://viagraotc.us/ ">viagra samples free mail</a>

Comment posted by ingridze69( emilyec16nicolette.karen.delhipop3.top ), 09/26/2017 at 5:21am (UTC):
Hip porn blog
http://asian.pornstars.sexblog.pw/?age-daphne
free amanda tapping sex videos extrem young porn jsu nursing school amature adult video

Comment posted by CharlesNum( frederickfreemails.download ), 09/26/2017 at 5:10am (UTC):
[url=http://colchicine247.us.com/]colchicine[/url] [url=http://trazodone247.us.com/]trazodone mail order[/url]

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/26/2017 at 4:52am (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by 3zath2iv( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 4:26am (UTC):
ro accutane - [url=http://accutaneotc.us/]accutane history[/url]
accutane dosing <a href=" http://accutaneotc.us/ ">oily skin accutane</a>

Comment posted by a5lg1p4y( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 3:31am (UTC):
how long do you have to take accutane - [url=http://accutaneotc.us/]amnesteem accutane[/url]
generic for accutane <a href=" http://accutaneotc.us/ ">accutane from canada</a>

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/26/2017 at 2:46am (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by 3htxiwic( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 2:35am (UTC):
zithromax tri pak directions - [url=http://zithromaxotc.us/]zithromax std[/url]
zithromax and pregnancy <a href=" http://zithromaxotc.us/ ">zithromax 250 mg</a>

Comment posted by 4xxwny8n( abizyalo98outlook.com ), 09/26/2017 at 1:40am (UTC):
generic propecia cost - [url=http://propeciaotc.us/]propecia erection[/url]
propecia symptoms <a href=" http://propeciaotc.us/ ">side effects for propecia</a>

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/26/2017 at 12:44am (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by CharlesNum( diamondliteyourfreemail.stream ), 09/25/2017 at 11:06pm (UTC):
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]fluoxetine dr[/url] [url=http://trazodone247.us.com/]trazodone 100mg[/url] [url=http://cymbaltageneric.us.org/]generic cymbalta[/url]

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 10:48pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by Jamessnibe( vfgy643kjutmail.ru ), 09/25/2017 at 9:58pm (UTC):
Последние модные стрижки здесь [url=http://chyolka.ru/]chyolka.ru[/url]

Comment posted by EddieReeva( propmubackca2010plusgmail.ru ), 09/25/2017 at 9:49pm (UTC):
[url=http://advokat-crimea.net/]advokat-crimea.net[/url]

Comment posted by JamesNus( jimmypeaceregiopost.top ), 09/25/2017 at 9:16pm (UTC):
[url=https://loansforbadcredit.us.com/]view website[/url] [url=https://essaywritingservices.us.com/]essay writing service review[/url]

Comment posted by RobertBox( 12seconxccnndmail.ru ), 09/25/2017 at 9:13pm (UTC):
You're probably tired of trying maintain your primary advertising program. You're not alone. Half of us that are still trying feel that nothing is working. That people are working with a hard time balancing the household budget. But we still feel like going on, hating give up.

For this example you possess a marketing provide the the following month of $1000 and every sale you are a profit of say $50 to the total of $1500, leaving a profit of $500. Sounds alright so far, right. Now consider total other expenses involved in running your home based business such as hosting, auto responders, government fees, taxes and a lot more. how much are your actually making? $100? $200? This doesn't take under consideration your time. So how long is basically that you new company going to last?

Most Internet marketers withhold information from visitors unless they provide up their email details. While this does work on occasion, doing the opposite has shown to work more charm.

What is that leverage? Leverage is about being capable of singing more with less strength. Using leverage means you are utilizing technology, your team, and that you're setting up systems which means your business can operate and generate profits even in the event that aren't working.

There is often a misconception on the internet that if you've got a website your business will raise and better - Unethical! You will probably spend lots on a brand new website in order to have nobody visit of which. Why? because nobody knows about you!

Focus - Use as well as effort wisely and teach your team members to implement and expand on record building rules. Your team is your machine, don't underestimate the electricity of teamwork. With proper planning and task sharing you and your team members will be richly rewarded, both in profits too as personal satisfaction.

There are some good choices when you're looking at finding which front end products to utilize. I recommend anything by Mike Dillard. The boys at MLM Lead System Pro have integrated Dillard's stuff into an automated marketing equipment.

If is actually why the case you may not even be taking full benefit of the tools you have at your disposal. Format auto-responders because email broadcasting tools to free up some your own time. Build a professional, eye-catching landing page that is specific to all your marketing niche and will require little, if any, assemblrre. Using these list building tips may possibly automate certain tasks on your list and never only offer you time but increase your database of potential clients.[url=http://kidaly.info/story.php?id=95884 ]bsa marketing toolbox

Comment posted by avu0lb26( abizyalo98outlook.com ), 09/25/2017 at 9:02pm (UTC):
reviews on accutane - [url=http://accutaneotc.us/]accutane scars[/url]
treatment after accutane <a href=" http://accutaneotc.us/ ">where can i buy accutane</a>

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 8:53pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by CharlesNum( ), 09/25/2017 at 8:46pm (UTC):
[url=http://bupropionsr150mg.us.org/]bupropion er[/url] [url=http://medrolpack.us.org/]medrol 4mg[/url] [url=http://trazodone247.us.com/]trazodone 100mg[/url]

Comment posted by canadian drugstore( clq28ogmail.com ), 09/25/2017 at 8:20pm (UTC):
how do you treat cancer stop losing hair
http://canadianpharmacy.shop canadian pharmacy
<a href="http://canadian-pharmacy.us.org">canadian drugstore</a>
[url=http://canadianpharmacy.shop]canadian pharmacy[/url]

Comment posted by ti1exgx3( abizyalo98outlook.com ), 09/25/2017 at 8:06pm (UTC):
accutane skin rash - [url=http://accutaneotc.us/]is accutane still prescribed[/url]
accutane wrinkles <a href=" http://accutaneotc.us/ ">accutane relapse</a>

Comment posted by RobertBox( 12seconxccnndmail.ru ), 09/25/2017 at 7:53pm (UTC):
Here's a tip a person personally newer Internet marketers along with perhaps even some of most popular versions experienced ones too. Does not matter what you've been told or read about how produce good money online, nothing you can do is more powerful than building your personal personal list.

Email facilities - Amongst the big advantages obtaining your own website could be the ability setting up email addresses, forwarders and auto responders for yourself and site members of your organization. Determine how many email-addresses a person set up, either as POP accounts, which can be read online or downloaded with a contact client regarding Eudora or Outlook Express, or as aliases that forward to existing email options. Again, as with bandwidth and disc space most hosting plans in order to many more email accounts than can ever purposes.

Mid-level gets free round-the-clock response via e-mail and personal support by calling X ( confront is different number than the lowest level gets) either free or at lower rate ( if reduced tell them how much they save).

Back end result? Here's where your research would have been a little more difficult, however the company will tell you adequate about the back end product that you will be able to gauge how much time it has been existence, and approximately what amount appeal factor it might have.

Have the possibility pay for timely delivery of the article just as the time of servicing is born. This can be done again by using one of this methods mentioned above or a mixture thereof.

Focus - Use your own time wisely and teach your team members to implement and expand on the list building techniques. Your team is your machine, don't underestimate the skills of working together. With proper planning and task sharing you along with team members will be richly rewarded, both in profits as well as personal satisfaction.

Next he gets in the meat of money the particular products. He tells you ways to write effective emails by providing you the elements that work and just a couple of examples. He tells you how to find niche that wants shell out money, how to figure out what products the niche wants but isn't getting, how to find products that convert well, and lots of other items that will virtually guarantee very good.

One reason I recommend a free lead generation system newcomers in the house based business industry is simply because it will offer them a regular flow of people to talk with, allow the particular fail fast so they will get good, and have a income around backend how they use place back his or her business.[url=http://888av.info/story.php?id=52699 ]best free autoresponders

Comment posted by Stewartblode( ), 09/25/2017 at 7:51pm (UTC):
[url=http://doxycycline100mg.us.org/]Doxycycline 100 Mg[/url] [url=http://erythromycin500mg.us.org/]erythromycin online[/url]

Comment posted by CharlesNum( ), 09/25/2017 at 7:48pm (UTC):
[url=http://trazodone247.us.com/]trazodone[/url] [url=http://viagra247.us.com/]link[/url]

Comment posted by BrettLek( ), 09/25/2017 at 7:37pm (UTC):
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]buy fluoxetine[/url]

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 7:03pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by JamesEluts( fedotovahdr1991mail.ru ), 09/25/2017 at 6:31pm (UTC):
[url=http://osagonline.ru/]Застраховать машину онлайн[/url] - Онлайн страхование, Купить страховку онлайн

Comment posted by zv13nnt8( abizyalo98outlook.com ), 09/25/2017 at 6:13pm (UTC):
viagra tablet dosage - [url=http://viagraotc.us/]viagra how many mg do i need[/url]
viagra like herbs <a href=" http://viagraotc.us/ ">best non prescription viagra</a>

Comment posted by Jamescrype( lytkinadoq1996mail.ru ), 09/25/2017 at 6:03pm (UTC):
[url=http://proxyelite.biz/about.html#about]прокси купить дешево[/url] - купить пакет прокси серверов, купить пакет прокси

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 5:18pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by Jamescrype( lytkinadoq1996mail.ru ), 09/25/2017 at 4:32pm (UTC):
[url=http://proxyelite.biz/info.html#info]elite proxy[/url] - прокси сервер сша, купить прокси

Comment posted by AlfredKeN( rrichter1bqhost.top ), 09/25/2017 at 4:10pm (UTC):
[url=http://cipro247.us.com/]buy cipro[/url]

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 3:35pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simple

Comment posted by Stevendig( yarovets2017gmail.com ), 09/25/2017 at 2:22pm (UTC):
Вильям второй сошел с ума! Подробная информация об этом на сайте //sejdidida.page.tl/Mall--.--.--.-.htmhttp://keyfactor-flat.ru[/url]

Comment posted by Bennyron( lynnethompson56freechatemails.bid ), 09/25/2017 at 2:00pm (UTC):
[url=http://cephalexin250mg.us.org/]cephalexin pills[/url] [url=http://erythromycin500mg.us.org/]erythromycin 250 mg[/url] [url=http://trazodone247.us.com/]buy trazadone non generic on line without a prescription[/url]

Comment posted by GuestFaify( samburton202aol.co.uk ), 09/25/2017 at 1:54pm (UTC):
guest test post
[url=http://daldfjlkdfjlkdjf.com/]bbcode[/url]
<a href="http://daldfjlkdfjlkdjf.com/">html</a>
http://daldfjlkdfjlkdjf.com/ simpleAdd comment to this page:
Your Name:
Your Email address:
Your website URL:
Your message:

Faqja eshte ne perpunim,
Se shpejti do te jete me shum informacione

Ju Faleminderit,
Admin
" Poezi "

Ah mor babe s'gjej fjal per ty
Me t'vajtu e me heq mallin
Nuk t'vajtoj se ti ke vdek
Po t'vajtoj vujtjet dhe hallin ...
Ti Bace . . .


Ty vella
qe dhembjken ne det na e ktheve
ty bace
qe lume lotesh na derdhe
ty babe
qe kaq shume na helmove
Nuk te pat hije
kjo zbehje
kjo heshtje
kjo vdekje . . . . .
Ti ike per tu mos u kthyer me
E lamtumir askujt si the
Nuk e di nese po na degjon
Por lotet po treten me ty nen dhe
 

=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=